Ruth Smeets
Ruth Smeets Leeftijd vandaag
Leestijd: 4 minuten

Teresa (37) nam haar baby mee naar kantoor: ‘Ik gaf borstvoeding tijdens de vergadering met mijn collega’s’

Toen Teresa Veerman (37) na een lang verlof weer aan het werk ging, besloot ze haar baby mee te nemen naar de maandelijkse teamvergadering op kantoor. Niemand keek er raar van op. “Maxim is een uitstekende kantoorbaby.”

“Mijn wereld werd heel klein toen ik tijdens mijn verlof hele dagen thuiszat met mijn baby. Dat vond ik eerst fijn, maar op een gegeven moment was ik er klaar mee. Ik had vooral veel zin om mijn hoofd weer op een andere manier te gebruiken, om mijn collega’s te zien en om iets anders te doen dan alleen maar moeder zijn. Ik wilde gewoon weer lekker aan de slag.

Uitdagingen tijdens het werken

Helaas ging het kolven niet zoals ik hoopte. Ik kolfde steeds veel minder dan Maxim nodig heeft. En hoewel hij eerst wel kunstvoeding dronk, stopte hij daarmee ineens. Als ik er niet was, dronk hij dus helemaal niets.

Dit gaf stress. Ik wilde hele dagen naar kantoor, maar bleef ochtenden of middagen thuis werken zodat ik tussendoor kon voeden. Eén keer werd ik op kantoor gebeld door mijn vriend met de vraag of ik eerder naar huis kon komen. Niet erg natuurlijk, want dit hoort erbij in het begin. Helaas was het hierdoor wel onrustig en lastig om gefocust te werken.

Open bedrijfscultuur

Stiekem ben ik wel jaloers op mijn vriend. Hij kan gewoon de deur achter zich dichttrekken, naar kantoor gaan en acht uur lang ongestoord en ononderbroken werken. Die luxe heb je niet als je borstvoeding geeft. Ik vind kolven en alles eromheen echt een gedoe. Zeker omdat ik steeds maar kleine hoeveelheden kolf.

Gelukkig werk ik niet op een standaard kantoor. Het bedrijf heeft een open cultuur, veel is bespreekbaar. Als werknemers hebben we veel vrijheid om ons werk op onze eigen manier in te vullen, wat dan ook weer gepaard gaat met veel eigen verantwoordelijkheid. Meerdere collega’s, óók mannen, namen hun baby’s of oudere kinderen al eens mee naar kantoor. Daarom wist ik dat het ook voor mij een optie was.

Baby mee naar kantoor

Op een middag besloot ik om Maxim mee te nemen naar mijn werk. Ik wilde een ontspannen middag op kantoor, zonder me voortdurend druk te maken over zijn voeding en of het thuis wel goed ging. Nadat ik hem eerst meenam naar een koffie-afspraak met een nieuwe collega, schoven we aan bij de maandelijkse teamvergadering.

Maxim sliep tijdens de eerste helft van de vergadering en toen hij daarna wakker werd, heb ik hem gevoed. Ja, gewoon in de vergaderruimte en in het bijzijn van mijn collega’s. Daarna haalde mijn moeder hem op om de rest van de middag thuis op hem te passen. Achteraf bleek dat overigens niet nodig. Maxim is een uitstekende kantoorbaby en ik had gewoon met hem kunnen blijven werken.

Moeder én professional

Het voelt zo fijn om moeder te zijn en tegelijkertijd serieus te worden genomen als professional. Beide gaan prima samen. De aanwezigheid van Maxim op kantoor gaf me rust. Natuurlijk was ik wel een beetje afgeleid, maar als ik hem thuis had gelaten, was ik er ook niet voor honderd procent bij geweest met mijn hoofd. Dan had ik tussendoor steeds mijn telefoon gecheckt en me afgevraagd: drinkt hij wel?

Ik ga heus niet de hele tijd mijn baby meenemen naar kantoor. Dat lijkt me helemaal niet handig. Maar als dit af en toe nodig is voor een paar uurtjes, geeft het juist rust om te weten dat het kan.

Kantoorbaby’s zijn normaal

Op mijn werk kreeg ik alleen maar vrolijke reacties toen ik Maxim meenam. Ik heb er geen onvertogen woord over gehoord. We zijn het op kantoor ook wel gewend.

Ik weet niet of ik hem ook had meegenomen als ik een andere werkgever had gehad. Zonder de cultuur bij mijn huidige bedrijf had ik die vrijheid niet gevoeld. Maar mocht de cultuur in een ander bedrijf enigszins open zijn, dan zou ik het wel doen, óók als dat tot verbaasde reacties zou leiden. Je kunt moeder zijn én je werk goed doen. De gedachte dat beide hand in hand gaan, mag echt normaler en zichtbaarder worden.

Carrière en kinderen combineren

Gelukkig wordt dit al meer geaccepteerd dan vroeger. Mijn moeder hoort nog bij de generatie vrouwen, de babyboomers, die voor het eerst fulltime gingen werken. Als zij als professionals serieus genomen wilden worden, moesten ze op hun werk bijna doen alsof ze geen kinderen hadden. Alsof het combineren van werk en gezin niet al lastig genoeg is.

Helaas lopen we wat betreft ouderschapsverlof en betaalbare kinderopvang flink achter op veel landen om ons heen. Dat kan echt beter. Geef ouders de ruimte om én-én te doen. Laten we het makkelijker maken om carrière en kinderen te combineren.

En ja, wat mij betreft hoort daarbij ook dat we onze baby meenemen naar kantoor als dat het beste uitkomt. Werknemers gaan hierdoor echt niet minder hard werken. Ik denk eerder dat het omgekeerde waar is: een werkplek waar je óók ouder mag zijn, zorgt voor gemotiveerde collega’s.” 

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Ieder weekend het beste van J/M Ouders in je mailbox 👪

Start je weekend goed met onze mooiste verhalen.