Ruth Smeets
Ruth Smeets Kinderwens Bijgewerkt: gisteren
Leestijd: 3 minuten

Joyce (32) koos bewust voor een kind zonder partner: ‘Het is de beste keuze van mijn leven’

Moeder worden zonder partner is voor veel vrouwen geen dilemma meer. Het aantal gezinnen met een bewust alleenstaande moeder stijgt al decennia. Ook Joyce Hellemons (32) koos voor bewust alleenstaand moederschap.

“Als jong meisje had ik al een grote kinderwens. Van bewust alleenstaand moederschap had ik toen nog nooit gehoord. De juiste man kwam maar niet voorbij, dus leek een kindje geen optie. Tot ik via Facebook de Vereniging Bam-mam ontdekte, speciaal voor bewust alleenstaande moeders. Er ging een wereld voor me open.

Reacties van de buitenwereld

Online zocht ik naar meer informatie en daarna vroeg ik de huisarts om een verwijzing naar een fertiliteitskliniek. Zo startte ik mijn traject. Ik vertelde alleen mijn ouders hierover, want ik wilde niet dat mensen bij elke poging zouden vragen: ‘Is het gelukt?’

Pas tijdens mijn zwangerschap durfde ik het nieuws te delen met andere mensen in mijn omgeving. Iedereen reageerde verrast, maar ook vol bewondering. ‘Wat knap dat je dit alleen doet!’, zeiden ze. Maar voor mij is bewust alleenstaand moederschap niet ‘knap’. Het is een heel bewuste keuze.

Ook reageren mensen vaak nieuwsgierig en willen ze weten hoe zo’n traject precies verloopt. Op deze vragen geef ik graag antwoord. Ik vind het juist leuk wanneer mensen oprecht interesse tonen.

Ervaring als bewust alleenstaande moeder

Omdat ik bewust koos voor alleenstaand moederschap, wist ik natuurlijk dat er moeilijke momenten zouden zijn. Ik stelde me in op slecht slapen en zware nachten, maar dit viel enorm mee. Nolan is een heel blij kindje, dat al snel hele nachten doorsliep.

Ik voel me zo trots wanneer hij blij naar me toekomt voor een knuffel. Dan voel ik: ik ben gewoon de moeder van dit mooie ventje! Bewust alleenstaand moederschap heeft mijn leven positief veranderd. Het is de beste keuze die ik had kunnen maken.

Verschillende gezinsvormen

Wel vind ik het bizar dat veel formulieren nog steeds uitgaan van gezinnen met twee ouders en dat sommige mensen verwachten dat ieder kind een moeder én een vader heeft. Dat is niet meer van deze tijd. Er zijn tegenwoordig zoveel verschillende soorten gezinsvormen.

Nolan en ik zijn gelukkig samen. Ik ben dan ook niet meer op zoek naar romantische liefde, maar mocht er iemand op mijn pad komen, dan sta ik er wel voor open.

Kinderspaarrekening

Financiële onafhankelijkheid is voor mij heel belangrijk. Ik heb een goede baan en een stabiel inkomen. Daarom durfde ik hieraan te beginnen. Ook dacht ik van tevoren goed na over een buffer, zodat ik niet in de problemen kom. En hoewel Nolan pas één jaar oud is, maakte ik al een kinderspaarrekening voor hem aan, zodat ook hij een buffer heeft voor later.

Verder zie ik het als een sport om koopjes te scoren en om leuke, betaalbare vakanties voor ons te boeken. Ik beleef er echt plezier aan om dit allemaal uit te zoeken.

Uitleg over bewust alleenstaand moederschap

Of ik bang ben dat Nolan later vragen zal hebben? Zeker niet. Ik vind het juist fijn als hij vragen gaat stellen, zodat ik deze open kan beantwoorden. Ik houd een plakboek voor hem bij waarin ik alle leuke momenten verzamel, zodat we deze later samen kunnen terugkijken.

Ook heb ik een voorleesboekje in huis waarin de verschillende gezinsvormen worden uitgelegd, inclusief bewust alleenstaand moederschap. Zo kan ik hem van jongs af aan op een toegankelijke manier uitleggen waarom ons gezin er zo uitziet.

De liefde van een kind

Overweeg je om bewust alleenstaande moeder te worden? Denk hier dan goed over na, lees je goed in en stel vooral veel vragen. Zorg er ook voor dat je financieel onafhankelijk bent. Dat is echt een voorwaarde. Natuurlijk zijn er verder wel moeilijke momenten, maar geloof me: die zijn niets vergeleken met de mooie momenten en de liefde die je krijgt van zo’n kleintje.”

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Ieder weekend het beste van J/M Ouders in je mailbox 👪

Start je weekend goed met onze mooiste verhalen.