Carmen (44): ‘Mijn dochter (10) wordt gepest omdat ze haar snor niet scheert’
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.jmouders.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F01%2FScherm%C2%ADafbeelding-2025-01-23-om-12.53.47.png)
Kinderen kunnen ontzettend creatief zijn – en helaas niet altijd op een leuke manier. Soms bedenken ze de gekste dingen om anderen mee te pesten. Dat heeft Carmen (44) gemerkt toen haar tienjarige dochter ineens het doelwit werd van pesterijen. Omdat ze wat meer lichaamsbeharing heeft dan haar klasgenootjes.
“Ik ben zelf vroeger heel veel gepest. Waarom? Geen idee. Misschien omdat ik een beugel had of omdat mijn kleren net niet ‘cool’ genoeg waren. Kinderen pakken gewoon wat ze kunnen vinden. Dat ik nu zie dat mijn dochter hetzelfde meemaakt, doet me natuurlijk extra veel pijn. Ze is pas tien, en nu al voelt ze zich onzeker.
Alleen maar blonde koppies
Aan het begin van haar schooltijd leek alles geweldig. Ze had een hele club vrienden, en er werd elke week druk gespeeld. Mijn man is Turks, dus onze dochter heeft een mooi tintje en donker haar. Ik was een beetje bang dat zij door haar uiterlijk buiten de groep zou vallen. We wonen in een klein dorp waar veel blonde koppies rondrennen. Maar destijds viel alles reuze mee. Ze was gewoon één van de groep.
De laatste twee jaar merkte ik dat ze steeds stiller werd. Ze verstopte zich een beetje, en werd meer onzeker. En dan was er nog het eeuwige ‘sorry’ zeggen: ze kon om alles haar excuses aanbieden. Wanneer ze per ongeluk een vork liet vallen, zei ze meteen ‘sorry, sorry, mama!’ Terwijl ik echt geen boze moeder ben die meteen begint te mopperen.
Meer lichaamshaar dan de rest
De puzzelstukjes vielen op hun plek toen ik haar schooltas opruimde. Daar vond ik een tekening – een monsterachtig figuur met haar naam erbij. Mijn hart zakte naar mijn schoenen. Toen ik haar ernaar vroeg, kwam alles eruit: ze wordt gepest. Omdat ze iets meer lichaamshaar heeft dan de rest.
Mijn dochter heeft door haar Turkse genen wat donkere haartjes op haar armen en een lichte snor. Ik vind het mooi, het hoort bij haar. Maar ja, dat zien haar klasgenoten blijkbaar anders. Ze noemen haar ‘harig’ en maken daar flauwe grapjes over. En zij schaamt zich natuurlijk kapot. Het is echt zo’n stomme reden om iemand buiten te sluiten.
Ik snap dat ze later misschien haar benen wil scheren of harsen, maar ze is nog maar tien jaar. Naar mijn mening hoeft ze helemaal niet bezig te zijn met deze dingen. Maar dat krijg ik de pestkoppen natuurlijk niet uitgelegd.
Het pesten heeft haar zelfbeeld verwoest
Ik kan wel honderd keer zeggen dat ze prachtig is, maar haar zelfbeeld is compleet verwoest. Natuurlijk ben ik ook met de school gaan praten. Haar leerkracht was erg begripvol. Samen met de directeur heeft zij een les georganiseerd over pesten en wederzijds respect.
Thuis hebben we samen besloten om haar snor een beetje te bleken. Niet omdat het moest, maar omdat zij zich er prettiger bij voelde. Ik zag meteen hoe ze opbloeide. Het gaf haar direct meer zelfvertrouwen, alsof ze weer een stukje controle over zichzelf terugkreeg. En eerlijk gezegd, ik snap haar heel goed. Niemand wil zich constant bekeken voelen of het gevoel hebben dat anderen naar je wijzen. Dit kleine stapje maakte een wereld van verschil voor haar.”
Wordt jouw kind – net als Carmens dochter, gepest? Of wil je behoeden dat zulke pesterijen zullen plaatsvinden, lees dan ons artikel waarin pestdeskundige Bob van der Meer uitlegt hoe je kinderen weerbaar maakt tegen pesterijen.
Week Tegen Pesten: dit kan jouw kind doen als er wordt gepest