Yvke (32): ‘School laat m’n zoontje een jaar langer in groep 2, terwijl ik dat onnodig vind’
Waar andere ouders vooral bezig zijn met het kopen van een grotere rugzak en een eerste etui voor groep 3, zit Yvke (32) midden in een discussie met school. Haar zoon Dayley mocht wat haar betreft na de zomer gewoon door, maar de school denkt daar heel anders over.
“Een paar weken geleden kregen we het gesprek met school over de overgang naar groep 3. Ik ging daar eigenlijk heel ontspannen in. Dayley heeft het naar zijn zin, hij kent de letters, telt prima mee en is helemaal bezig met het idee dat hij straks naar groep 3 gaat. Dus ik dacht eerlijk gezegd dat het gewoon een formaliteit zou zijn.
Zomervakantieplannen? Lees hier 6 unieke zomervakantie-uitjes met kinderen, ver weg van de massa in Smaland, Zweden.
Nog een jaar kleuteren
Tot de juf ineens zei dat ze het beter vonden als hij nog een jaar in groep 2 bleef. Ik was echt compleet verrast. Volgens school zou hij ‘sociaal-emotioneel’ nog wat jong zijn en meer baat hebben bij nog een jaar kleuteren. Maar eerlijk? Ik herken me daar totaal niet in. Natuurlijk is hij soms druk en speels, maar het zijn kleuters.
Mijn man en ik waren er allebei meteen niet blij mee, want wat ons vooral zorgen baart, is dat hij zich gaat vervelen. Hij is juist nieuwsgierig, wil leren lezen en wil sommetjes maken. Net zoals zijn grote broer. Thuis vraagt hij continu dingen. En dan zou hij nóg een jaar moeten kleien en kralen rijgen?
Vriendjes wel naar groep 3
Daarnaast gaan al zijn vriendjes wél van groep 2 naar groep 3, dat vind ik misschien nog wel het moeilijkste. Hij praat er zelf ook al over. Over wie naast wie gaat zitten, welke rugzak hij wil hebben en hoe spannend het wordt. Hij ziet zichzelf gewoon al in groep 3 zitten. Hoe leg je dan uit dat híj achterblijft?
Dat woord alleen al vind ik verschrikkelijk, want zo voelt het toch een beetje. Alsof er iets mis met hem zou zijn, terwijl ik dat helemaal niet zo zie. Ik merk dat ik er steeds bozer van word, juist omdat het voelt alsof school al besloten heeft dat dit beter is zonder echt naar ons te luisteren. Natuurlijk zijn zij professionals, dat snap ik ook wel, maar wij zijn zijn ouders. Wij kennen hem ook.
Andere school
En wat als ze het mis hebben? Wat als hij straks inderdaad een jaar lang in groep 2 onder zijn niveau zit, zich verveelt en juist ongemotiveerd raakt? Daar hoor je toch ook vaak genoeg verhalen over? Ik lig er echt wakker van. Mijn man ook. We hebben zelfs al gedacht: moeten we naar een andere school kijken? Want dit voelt gewoon niet goed.
Tegelijkertijd twijfel je ook weer aan jezelf, want wat als zij inderdaad dingen zien die wij niet zien? Dat maakt het zo ingewikkeld. Maar één ding weet ik wel: op dit moment voelt het totaal niet alsof dit besluit in het belang van Dayley is.”
* Om privacy-redenen is er een schuilnaam gebruikt. De echte naam is bekend bij de redactie.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.jmouders.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F08%2FWhatsApp-Image-2025-08-17-at-15.29.56.jpeg)